Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • V krnovské nemocnici začíná přestavba centrálního urgentního příjmu
  • Vyšetření magnetickou rezonancí provádí v Nemocnici Karviná-Ráj i malým dětem
  • Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Léčba chronických vaginálních infekcí

Přinášíme další díl Magazínu TV Medicína a jsme rádi, že nám věnujete svůj čas, hezký den. V první reportáži se podíváme do Krnovské nemocnice, která se dočká nového centrálního urgentního příjmu. V nemocnici v Karviné -Ráji nově vyšetřují malé děti magnetickou rezonancí a ve studiu si budeme povídat s doktorem z Frýdecko-Místecké nemocnice Jakubem Tobolou o chronických vaginálních infekcích.

V krnovské nemocnici začíná přestavba centrálního urgentního příjmu

Krnovskou nemocnici s krajskou působností čeká v následujících týdnech významná investice v oblasti příjmu pacientů. Půjde o přestavbu urgentního příjmu, který ve stávající podobě funguje 20 let a přestává již provozu nemocnice stačit.

Současný urgentní příjem již nevyhovuje kapacitně ani prostorově.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „My máme urgentní příjem, který má 3 lůžka, což je zcela nedostačující v normálním provozu, nám chybí 2-3 lůžka, kde ti pacienti pak leží na lehátkách nebo musíme tu logistiku dělat rychleji. Takže my nezbytně potřebujeme 6 lůžek, na tomhle urgentu vznikne 8 postelí, což by mělo být už dostačující pro celý okres.“

Nová lůžka urgentního příjmu nebudou jediná. Součástí projektu bude i patrová přístavba.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „V rámci toho urgentu vznikne v patře jednotka, která bude mít 12 lůžek, je to jednotka malá, ale vznikne v kontextu toho, aby to byla samostatná jednotka, například pro infekční pacienty, jako byl covid. Pokud tyto infekce nebudou, tak využijeme tuto jednotku pro pacienty s jednodenní chirurgickou péčí.“

Celá přestavba bude probíhat u vjezdu do nemocnice a vyžádá si proto i náročná organizační opatření, která se dotknou pacientů i zaměstnanců.

Marie Žaloudíková, náměstkyně ředitele nemocnice: „V této chvíli jsme na začátku stavby, chystáme se předat staveniště firmě, která bude stavbu provádět, to znamená, že se musí upravit všechny příjezdové cesty pro rychlou záchrannou službu, pro pacienty, kteří přijíždějí na urgentní příjem upravit všechny komunikace pro příjezd z urgentního příjmu na další oddělení.“

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Tuto stavbu kompletně financuje MS kraj, za což jim velmi děkujeme. My počítáme s tím, že část prostředků se vrátí z dotačního titulu, který je už sice vypisován tři roky, ale poslední zprávy jsou, že by v červnu letošního roku měl být vypsán.“

Na místo primáře urgentního příjmu vypsala nemocnice výběrové řízení. 

Vyšetření magnetickou rezonancí provádí v Nemocnici Karviná-Ráj i malým dětem

Na sklonku loňského roku otevřela Nemocnice Karviná-Ráj nové zázemí magnetické rezonance. Jde o třetí pracoviště v Moravskoslezském kraji, které touto metodou vyšetřuje i malé děti. V mnoha případech je musí uspat.

Magnetickou rezonancí vyšetřovali děti dosud pouze ve Fakultní nemocnici Ostrava a v nemocnici Třinec. Čekací doby na vyšetření touto moderní diagnostickou metodou byl až jeden rok.

Barbara Widenková, primářka Dětského oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: " V MSK vyvstala potřeba vyšetřovat děti magnetickou rezonancí a naše nemocnice zareagovala na tuto potřebu a vytvořili jsme si zázemí a můžeme tyto služby poskytovat.”

Vyšetření magnetickou rezonancí je neinvazivní, nebolestivé vyšetření bez radiační zátěže, ale časově náročnější, které vyžaduje nehybnost pacienta.

Miroslav Zajíček, primář anesteziologického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Někteří ti pacienti nejsou schopni uležet ten výkon, tak malé děti sledujeme a díky tomu, že jsme si pořídili techniku, která je schopná fungovat v prostředí rezonance."

Vyšetřením prochází děti už od kojeneckého věku s váhou minimálně osm kilogramů.

Renáta Kacířová, primářka Radiodiagnostického oddělení: "Mozek vyšetřujeme zhruba dvacet minut, pokud se jedná o nějaké další vyšetření, měli jsme i dítě s patologií v oblasti ramene a podpaží a tam se už dostáváme zhruba ke 45 minutám.”

V Nemocnice Karviná-Ráj vycházejí vstříc rodičům, kteří mohou být po dobu uspávání osobně s dítětem v kontaktu, případně i po celou dobu vyšetření.

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Léčba chronických vaginálních infekcí

Jana Lipowská, TV Polar: Nemocnice ve Frýdku Místku se jako jedna ze dvou nemocnic v celé ČR pyšní ambulancí, která se zaměřuje na léčbu chronických vaginálních infekcí. Ve studiu vítám tamního gynekologa Jakuba Tobolu. Dobrý den, pane doktore.

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Dobrý den.

Jana Lipowská, TV Polar: Co vedlo ke vzniku vaší ambulance?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Vedlo to, že ve společnosti existuje plno pacientek, které mají chronické vulvovaginální potíže a neustále zkouší různou léčbu. Buď léky, které zakoupí volně v lékárně, nebo jim napíše gynekolog opakovaně, jedny a ty samé tabletky. A my se snažíme tyto pacientky léčit komplexně, podívat se na ně celkově a najít způsob léčby, který by jim vyhovoval.

Jana Lipowská, TV Polar: A jak se tedy liší vaše ambulance od běžné gynekologie?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: No, na naší ambulanci si ženu nejdříve vyzpovídáme. Zeptáme se ji, co ji trápí od začátku jejich příznaků, jaké léky využila. Potom si ji vyšetříme. Vezmeme všelijaké stěry od poševního prostředí, protože pochva jako taková obsahuje hodně bakterií a kvasinek a v případě, že jedna z těch flor se splaší a utlačí tu druhou, tak mohou začít tyto potíže. Potom se podíváme na ty stěry pod mikroskopem, zhodnotíme, co teda z té fluory tam roste více. Potom vyhodnotíme pH prostředí, které je buď kyselé, nebo zásadité nebo neutrální. Potom vezmeme speciální test KOH, který v případě bakteriální infekce zapáchá a domluvíme se s ní, co dál.

Jana Lipowská, TV Polar: Pacientky za vámi posílá jejich gynekolog? Nebo vás mohou kontaktovat samy?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Pacientky nás můžou kontaktovat jednak samy, dokonce existuje i na Facebooku pacientská skupina a nebo je v případě, že jejich gynekolog uzná, že jim nemá dále co nabídnout, vyzkoušel druhé, třetí, čtvrté tablety buď perorálně nebo na vaginální zavádění. Tak může je poslat samozřejmě s žádanku k nám na vyšetření.

Jana Lipowská, TV Polar: A s jakými potížemi se nejčastěji u vás pacientky léčí?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Nejčastěji se léčí s potížemi, které trvají déle než třeba 3 až 6 měsíců. Různé svědění, pálení, při jak v klidu, tak při pohlavním styku, při čůrání. Neví, kam dál, vyzkoušely všechno možné.

Jana Lipowská, TV Polar: A jaký je teda rozdíl mezi už tím chronickým onemocněním a normální infekcí?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Normální infekce většinou po jedné, případně druhé léčbě odezní a ta chronická je taková, která trvá delší dobu 3 až 6 měsíců.

Jana Lipowská, TV Polar: Kdy si teda žena řekne, že by měla vyhledat vaši pomoc? Co jsou takové ty varovné příznaky?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Gynekolog jí neustále píše různé tablety, ona má pocit, že jí to nezabírá, nepomáhá, tak může vyhledat naší ambulanci a my jí zkusíme pomoct. My se podíváme pod tím mikroskopem. Můžeme odebrat kultivace, eventuálně doplnit kupříkladu i psychosomatickou léčbu. Máme paní doktorku v nemocnici, která se tímto problémem zabývá a eventuálně i doplnit autovakcínu.

Jana Lipowská, TV Polar: A ta je vhodná pro každou pacientku, která trpí chronickými obtížemi?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Většinou to probíhá tak, že k té autovakcíně se dostaneme až po třetí čtvrté návštěvě, kdy léčbu, která jsme jí nabídli, nějakým způsobem nezabrala. A tak odebereme kultivace. Tam vyroste bakterie nebo více množství bakterií a kvasinek a podle toho, která tam roste a třeba se tam opakovaně vyskytuje, tak na základě tady, tohoto kmene ji můžeme doplnit autovakcínu a tu potom ona užívá a tím pádem ty potíže většinou ustanou.

Jana Lipowská, TV Polar: A co si pod touto autovakcínou představit? Je to injekce? Jsou to kapky?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Jsou to takové kapičky, které se užívají ve schématech. To vždycky dá laboratoř. Užívá se většinou 1 až 3 měsíce. Je to léčba, kterou plně hradí pojišťovna. V případě, že se jedná teda o chronickou infekci, kdy před tím víme, že už nezabrala nějaká předchozí léčba.

Jana Lipowská, TV Polar: A ta autovakcína se opakuje? Nebo to je nějaká jedna kúra, třeba ta tříměsíční a potom už se neužívá? Nebo se to opakuje?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Většinou je to jenom jedna kúra. Potom se pacientka nějakou dobu sleduje, většinou je bez potíží a v případě, že potíže se zopakují, tak je vhodné znovu doplnit mikrobiologické vyšetření a stanovit, která z těch bakterií opět je v nepořádku, a podívat se pod mikroskopem a doplnit další vyšetření.

Jana Lipowská, TV Polar: Co obecně ženám doporučit, aby se vyvarovaly infekcím? Aby to nevzešlo například až k tomu chronickému onemocnění?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Měl by to být jednak dostatečný hygienický režim, ale ne zase takový přehnaný. Ženy mohou vyzkoušet různá probiotika z lékárny. Ne zase jich užívat mnoho. Existují i bylinkové vložky, které se dají preventivně užívat, roztoky, různé výplachy a udržovat čisté prostředí.

Jana Lipowská, TV Polar: Pomůže třeba tomu i strava?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Samozřejmě se doporučuje strava, která by měla být s nižším obsahem cukru, protože kvasinky jsou bakterie, které mají rády hodně cukru. Nicméně potom v případě, že ta žena má opakované potíže, tak můžeme doplnit i imunologické vyšetření, protože se může jednat třeba o imunodeficientu nějakého imunoglobulinu, nejčastěji IgG nebo IgE.

Jana Lipowská, TV Polar: Pane doktore, já vám děkuji za návštěvu.

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Já taky děkuji.

Jana Lipowská, TV Polar: A Vám, milí diváci, děkuji za pozornost.

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
24. dubna 2024, 17:40

Přinášíme další díl Magazínu TV Medicína a jsme rádi, že nám věnujete svůj čas, hezký den. V první reportáži se podíváme do Krnovské nemocnice, která se dočká nového centrálního urgentního příjmu. V nemocnici v Karviné -Ráji nově vyšetřují malé děti magnetickou rezonancí a ve studiu si budeme povídat s doktorem z Frýdecko-Místecké nemocnice Jakubem Tobolou o chronických vaginálních infekcích.

V krnovské nemocnici začíná přestavba centrálního urgentního příjmu

Krnovskou nemocnici s krajskou působností čeká v následujících týdnech významná investice v oblasti příjmu pacientů. Půjde o přestavbu urgentního příjmu, který ve stávající podobě funguje 20 let a přestává již provozu nemocnice stačit.

Současný urgentní příjem již nevyhovuje kapacitně ani prostorově.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „My máme urgentní příjem, který má 3 lůžka, což je zcela nedostačující v normálním provozu, nám chybí 2-3 lůžka, kde ti pacienti pak leží na lehátkách nebo musíme tu logistiku dělat rychleji. Takže my nezbytně potřebujeme 6 lůžek, na tomhle urgentu vznikne 8 postelí, což by mělo být už dostačující pro celý okres.“

Nová lůžka urgentního příjmu nebudou jediná. Součástí projektu bude i patrová přístavba.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „V rámci toho urgentu vznikne v patře jednotka, která bude mít 12 lůžek, je to jednotka malá, ale vznikne v kontextu toho, aby to byla samostatná jednotka, například pro infekční pacienty, jako byl covid. Pokud tyto infekce nebudou, tak využijeme tuto jednotku pro pacienty s jednodenní chirurgickou péčí.“

Celá přestavba bude probíhat u vjezdu do nemocnice a vyžádá si proto i náročná organizační opatření, která se dotknou pacientů i zaměstnanců.

Marie Žaloudíková, náměstkyně ředitele nemocnice: „V této chvíli jsme na začátku stavby, chystáme se předat staveniště firmě, která bude stavbu provádět, to znamená, že se musí upravit všechny příjezdové cesty pro rychlou záchrannou službu, pro pacienty, kteří přijíždějí na urgentní příjem upravit všechny komunikace pro příjezd z urgentního příjmu na další oddělení.“

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Tuto stavbu kompletně financuje MS kraj, za což jim velmi děkujeme. My počítáme s tím, že část prostředků se vrátí z dotačního titulu, který je už sice vypisován tři roky, ale poslední zprávy jsou, že by v červnu letošního roku měl být vypsán.“

Na místo primáře urgentního příjmu vypsala nemocnice výběrové řízení. 

Vyšetření magnetickou rezonancí provádí v Nemocnici Karviná-Ráj i malým dětem

Na sklonku loňského roku otevřela Nemocnice Karviná-Ráj nové zázemí magnetické rezonance. Jde o třetí pracoviště v Moravskoslezském kraji, které touto metodou vyšetřuje i malé děti. V mnoha případech je musí uspat.

Magnetickou rezonancí vyšetřovali děti dosud pouze ve Fakultní nemocnici Ostrava a v nemocnici Třinec. Čekací doby na vyšetření touto moderní diagnostickou metodou byl až jeden rok.

Barbara Widenková, primářka Dětského oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: " V MSK vyvstala potřeba vyšetřovat děti magnetickou rezonancí a naše nemocnice zareagovala na tuto potřebu a vytvořili jsme si zázemí a můžeme tyto služby poskytovat.”

Vyšetření magnetickou rezonancí je neinvazivní, nebolestivé vyšetření bez radiační zátěže, ale časově náročnější, které vyžaduje nehybnost pacienta.

Miroslav Zajíček, primář anesteziologického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Někteří ti pacienti nejsou schopni uležet ten výkon, tak malé děti sledujeme a díky tomu, že jsme si pořídili techniku, která je schopná fungovat v prostředí rezonance."

Vyšetřením prochází děti už od kojeneckého věku s váhou minimálně osm kilogramů.

Renáta Kacířová, primářka Radiodiagnostického oddělení: "Mozek vyšetřujeme zhruba dvacet minut, pokud se jedná o nějaké další vyšetření, měli jsme i dítě s patologií v oblasti ramene a podpaží a tam se už dostáváme zhruba ke 45 minutám.”

V Nemocnice Karviná-Ráj vycházejí vstříc rodičům, kteří mohou být po dobu uspávání osobně s dítětem v kontaktu, případně i po celou dobu vyšetření.

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Léčba chronických vaginálních infekcí

Jana Lipowská, TV Polar: Nemocnice ve Frýdku Místku se jako jedna ze dvou nemocnic v celé ČR pyšní ambulancí, která se zaměřuje na léčbu chronických vaginálních infekcí. Ve studiu vítám tamního gynekologa Jakuba Tobolu. Dobrý den, pane doktore.

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Dobrý den.

Jana Lipowská, TV Polar: Co vedlo ke vzniku vaší ambulance?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Vedlo to, že ve společnosti existuje plno pacientek, které mají chronické vulvovaginální potíže a neustále zkouší různou léčbu. Buď léky, které zakoupí volně v lékárně, nebo jim napíše gynekolog opakovaně, jedny a ty samé tabletky. A my se snažíme tyto pacientky léčit komplexně, podívat se na ně celkově a najít způsob léčby, který by jim vyhovoval.

Jana Lipowská, TV Polar: A jak se tedy liší vaše ambulance od běžné gynekologie?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: No, na naší ambulanci si ženu nejdříve vyzpovídáme. Zeptáme se ji, co ji trápí od začátku jejich příznaků, jaké léky využila. Potom si ji vyšetříme. Vezmeme všelijaké stěry od poševního prostředí, protože pochva jako taková obsahuje hodně bakterií a kvasinek a v případě, že jedna z těch flor se splaší a utlačí tu druhou, tak mohou začít tyto potíže. Potom se podíváme na ty stěry pod mikroskopem, zhodnotíme, co teda z té fluory tam roste více. Potom vyhodnotíme pH prostředí, které je buď kyselé, nebo zásadité nebo neutrální. Potom vezmeme speciální test KOH, který v případě bakteriální infekce zapáchá a domluvíme se s ní, co dál.

Jana Lipowská, TV Polar: Pacientky za vámi posílá jejich gynekolog? Nebo vás mohou kontaktovat samy?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Pacientky nás můžou kontaktovat jednak samy, dokonce existuje i na Facebooku pacientská skupina a nebo je v případě, že jejich gynekolog uzná, že jim nemá dále co nabídnout, vyzkoušel druhé, třetí, čtvrté tablety buď perorálně nebo na vaginální zavádění. Tak může je poslat samozřejmě s žádanku k nám na vyšetření.

Jana Lipowská, TV Polar: A s jakými potížemi se nejčastěji u vás pacientky léčí?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Nejčastěji se léčí s potížemi, které trvají déle než třeba 3 až 6 měsíců. Různé svědění, pálení, při jak v klidu, tak při pohlavním styku, při čůrání. Neví, kam dál, vyzkoušely všechno možné.

Jana Lipowská, TV Polar: A jaký je teda rozdíl mezi už tím chronickým onemocněním a normální infekcí?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Normální infekce většinou po jedné, případně druhé léčbě odezní a ta chronická je taková, která trvá delší dobu 3 až 6 měsíců.

Jana Lipowská, TV Polar: Kdy si teda žena řekne, že by měla vyhledat vaši pomoc? Co jsou takové ty varovné příznaky?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Gynekolog jí neustále píše různé tablety, ona má pocit, že jí to nezabírá, nepomáhá, tak může vyhledat naší ambulanci a my jí zkusíme pomoct. My se podíváme pod tím mikroskopem. Můžeme odebrat kultivace, eventuálně doplnit kupříkladu i psychosomatickou léčbu. Máme paní doktorku v nemocnici, která se tímto problémem zabývá a eventuálně i doplnit autovakcínu.

Jana Lipowská, TV Polar: A ta je vhodná pro každou pacientku, která trpí chronickými obtížemi?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Většinou to probíhá tak, že k té autovakcíně se dostaneme až po třetí čtvrté návštěvě, kdy léčbu, která jsme jí nabídli, nějakým způsobem nezabrala. A tak odebereme kultivace. Tam vyroste bakterie nebo více množství bakterií a kvasinek a podle toho, která tam roste a třeba se tam opakovaně vyskytuje, tak na základě tady, tohoto kmene ji můžeme doplnit autovakcínu a tu potom ona užívá a tím pádem ty potíže většinou ustanou.

Jana Lipowská, TV Polar: A co si pod touto autovakcínou představit? Je to injekce? Jsou to kapky?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Jsou to takové kapičky, které se užívají ve schématech. To vždycky dá laboratoř. Užívá se většinou 1 až 3 měsíce. Je to léčba, kterou plně hradí pojišťovna. V případě, že se jedná teda o chronickou infekci, kdy před tím víme, že už nezabrala nějaká předchozí léčba.

Jana Lipowská, TV Polar: A ta autovakcína se opakuje? Nebo to je nějaká jedna kúra, třeba ta tříměsíční a potom už se neužívá? Nebo se to opakuje?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Většinou je to jenom jedna kúra. Potom se pacientka nějakou dobu sleduje, většinou je bez potíží a v případě, že potíže se zopakují, tak je vhodné znovu doplnit mikrobiologické vyšetření a stanovit, která z těch bakterií opět je v nepořádku, a podívat se pod mikroskopem a doplnit další vyšetření.

Jana Lipowská, TV Polar: Co obecně ženám doporučit, aby se vyvarovaly infekcím? Aby to nevzešlo například až k tomu chronickému onemocnění?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Měl by to být jednak dostatečný hygienický režim, ale ne zase takový přehnaný. Ženy mohou vyzkoušet různá probiotika z lékárny. Ne zase jich užívat mnoho. Existují i bylinkové vložky, které se dají preventivně užívat, roztoky, různé výplachy a udržovat čisté prostředí.

Jana Lipowská, TV Polar: Pomůže třeba tomu i strava?

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Samozřejmě se doporučuje strava, která by měla být s nižším obsahem cukru, protože kvasinky jsou bakterie, které mají rády hodně cukru. Nicméně potom v případě, že ta žena má opakované potíže, tak můžeme doplnit i imunologické vyšetření, protože se může jednat třeba o imunodeficientu nějakého imunoglobulinu, nejčastěji IgG nebo IgE.

Jana Lipowská, TV Polar: Pane doktore, já vám děkuji za návštěvu.

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Já taky děkuji.

Jana Lipowská, TV Polar: A Vám, milí diváci, děkuji za pozornost.

Jakub Tobola, gynekolog, Nemocnice ve F-M: Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-24-04-2024-17-40